Hivatásuk: a nemzet szolgálata

•  dsc7564 2
  • Előző
  • Következő

Idén májusban ismét megtartották a Ludovika Fesztivált a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, immáron nyolcadik alkalommal. A rendezvény hagyományosan a Ludovika Zászlóalj Száznapos Ünnepségével indult, ahol azokat a honvédtisztjelölteket ünnepelték, akik elérkeztek a tiszti esküjük letétele előtti utolsó kihíváshoz.

A Száznapos ünnepség szokása egészen a 18. századig nyúlik vissza. 1919-ig a volt Osztrák-Magyar monarchia tisztképző intézményeiben a növendékek avatásuk előtt 1000, illetve 500 nappal 1000 napos, illetve 500 napos ünnepségeket tartottak. A m. kir. Ludovika Akadémián 1924-ben elevenítették fel a szokást - mégpedig az avatást megelőző 100 nappal - innen ered a "száznapos ünnepség" elnevezés is.

„Önökre mi magyar emberek azért tekintünk büszkén, mert hivatásukul választották az egész nemzet szolgálatát. Hivatásul azt, hogy felkészültségükkel és elszántságukkal hazánk védelmének letéteményeseivé váljanak” – mondta Dr. Földváry Gábor, a Honvédelmi Minisztérium jogi és igazgatási ügyekért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Fenntartói Testületének tagja a végzős tisztjelölteknek. Kiemelte, hogy a tisztavatás előtti időszakban érdemes számot vetni mindarról az önzetlen támogatásról, amelyet a szülőktől, oktatóktól, tisztektől és bajtársaktól kaptak a kiképzések és a tanulmányok során, valamint visszatekinteni a múltra, a Ludovika Akadémia örökségére. „Tekintsenek vissza a nagy elődökre, akiknek a szellemisége a Ludovika történelmi épületéből árad és 100 nap múlva Önöket is kötelezi majd” – mondta a tisztjelölteknek. Ismertette, hogy a kormány és a Honvédelmi Minisztérium elkötelezett a honvédség állományának megerősítésében. „Tudniuk kell, hogy a Magyar Honvédségre, amiben szolgálni fognak, minden honfitársuk, minden magyar állampolgár tisztelettel és bizalommal tekint” – bíztatott minden honvédtisztjelöltet az államtitkár.

Az ünnepség során átadták a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar elismeréseit a tisztjelölteknek. A Bolyai Vándorkardot Gál Bence, a végzős évfolyam rangelsője vehette át, a Bolyai Dísztőrt a végzős évfolyam rangelső hölgy hallgatója, Benyusovics Edina kapta meg. Ludovika Emlékkarddal Imre Péter évfolyamelső példaértékű munkáját jutalmazták, míg a Kossuth Dísztőrt Virágh Edina honvédtisztjelölt hölgy évfolyamelső vehette át. A Repülős Dísztőrt Göblyös Bence, a Szolnokon repülésirányító tanulmányt folytató rangelső hallgató kapta meg. A Szent László- díjat Mészáros Csongornak ítélték oda, a Kvasz András Repülős Dísztőrt pedig Herczeg Lászlónak. A HHK dékánja a Hadik András Tanulmányi Vándordíjat 2017-ben a Katonai Üzemeltetés Alapképzési Szak, Híradó Specializáció, Katonai Információbiztonsági Modul  IV. évfolyamos tancsoportja részére adományozta.

„A Száznapos ünnepség és a Ludovika Fesztivál mindannyiunk életében meghatározó esemény” – mondta Sári Szabolcs alezredes, a Magyar Honvédség Ludovika Zászlóalj megbízott parancsnoka. Ünnepi beszédében rávilágított, hogy ezt a hagyományt még a Ludovika Akadémián végzett bajtársak hagyták örökségül a Ludovika Zászlóaljnak. Felhívta a tisztjelöltek figyelmét arra, hogy bár már nagyon közel járnak a hadnagyi csillaghoz, még nagy feladatok előtt állnak, hiszen csapatgyakorlatok és záróvizsgák várnak a rájuk következő 100 nap alatt. „Az előttetek álló feladatokhoz kívánok jó erőt, egészséget. Ne felejtsétek el, majd ha leteszitek az eskütöket, a feladatotok: a Hazáért mindhalálig!” – mondta.

A rendezvény ünnepi hangulatát a MH 54. Légierő Zenekar Honvéd Férfikara biztosította. Az ünnepséget követő Ludovika Fesztivál számos programmal várta az érdeklődőket. A Magyar Honvédség különböző szakterületei és hivatásrendjei mutatkoztak be a Ludovika téren felállított standoknál, emellett az egyetem karai és szervezetei, valamint Józsefváros Önkormányzata várta a résztvevőket. A gyerekműsorról a Bóbita zenekar gondoskodott. A dinamikus bemutató programokat több százan kísérték figyelemmel. Az esemény talán egyik legizgalmasabb pontja az volt, amikor a Katasztrófavédelmi Intézet életmentési bemutatót hajtott végre a Ludovika épületében, a második emeleten kialakult szimulált tűz elől „menekítették ki” az épületbe szorult kollégákat.

Szöveg: Podobni István

Videó: Jakab Rudolf Richárd