Szlovéniával zárult a Ludovika Nagyköveti Fórum

•  dsc6344 2
  • Előző
  • Következő

Az idei tanév utolsó Ludovika Nagyköveti Fórumának vendége Ksenija Škrilec, Szlovénia nagykövete volt, aki No more shall foes, but neighbours be” címmel tartott előadást a Ludovika főépület Kápolnájában.

Őex. Ksenija Škrilec Magyar és Német Filológia szakon végzett az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, majd Nemzetközi Kapcsolatok posztgraduális képzés után Német nyelvből doktorált az Andrássy University-n. 1992 óta dolgozik a Budapesti Szlovén Nagykövetségen, ahol először titkárként, majd ügyvivőként tevékenykedett. Szolgálata során főként gazdaságpolitikával és bilaterális kapcsolatokkal foglalkozott. Őexc. a szlovén és magyar anyanyelvén kívül németül, angolul, szerbhorvátul és spanyolul is folyékonyan beszél.

A nagykövet 2013 óta tölti be magyarországi posztját, időszakának nemsokára a végére ér. Beszédében a négy év alatt elért sikerekre és együttműködésekre is kitért, hangsúlyozva a magyar-szlovén jó szomszédi, baráti viszonyt. Az előadás címe az egyik leghíresebb szlovén költő, France Prešeren tollából származik. Ksenija Škrilec nagyon fontosnak tartja a példaértékű szlovén-magyar barátságot, hiszen a két ország nem csak egymás szomszédja, de jó barátai is egymásnak, az egymással való diplomáciai együttműködés békés és zökkenőmentes. Elmondta, hogy Budapestre kerülésekor az egyik fő célja volt egymáshoz közelebb hozni a magyar-szlovén embereket különféle területeken és szinteken, ami sikerült is. Aktív politikai dialógus indult a két ország között, erős együttműködés vette kezdetét szlovén és magyar egyetemek és gimnáziumok között, illetve a kisebbségek védelmére is kiemelt figyelem irányult az elmúlt időszakban. Ksenija Škrilec hiszi, hogy a kisebbségeknek rendkívül fontos összekötő szerepe van az országokban, így a szlovén és magyar kisebbségek egyforma jogokkal rendelkeznek, mint otthoni társaik. Hasonlóképpen, a nemi egyenjogúságot is elengedhetetlennek tartják, a szlovák parlamentben például nagy arányban dolgoznak nők, amely arány európai viszonylatban is jónak számít.

Szlovénia változatos ország gyönyörű tájakkal, tengerrel, kikötővel, rengeteg erdővel, amely csábító a turisták számára, ezért nagy hangsúlyt helyeznek a turizmus fejlesztésére, az országimázs szépítésére. Az emberek vigyáznak a természeti értékekre és védik a környezetet, beleértve az erdőket, a nagyszámú medve populációt és a méheket is. A nagykövet asszony egyik projektje volt a ’Mézes Reggeli’ nevű program bevezetése itthoni és szlovén általános iskolákban, ahol a gyerekek méhekről és mézről tanulnak, illetve együtt elfogyasztanak egy finom reggelit.

A panelbeszélgetésen Dr. Bóka János beszélgető társai Dr. Szent-Iványi István, aki 2010 és 2015 között nagykövetként szolgált Szlovéniában, és Egeresi Zoltán, az NKE Stratégiai Védelmi Kutatóközpont munkatársa voltak. Szent-Iványi István elmondta, hogy néhány évvel ezelőtt a két ország közötti külpolitika egészen más volt, mint manapság; akkor inkább csak jó szomszédsági kapcsolatot ápoltak egymással, azonban ez mostanra egy komoly stratégiai partnerséggé erősödött, amelyben a felek kölcsönösen tisztelik és elismerik a másikat. A volt nagykövet szerint ez az egyik legjobban működő diplomáciai kapcsolat a magyarországi kapcsolatok között.

Egeresi Zoltán kiemelte Szlovénia fontos és pozitív szerepét a Nyugat-Balkáni országok között. A nagykövet a stratégiai kapcsolatok alapjának a jó kommunikációt és az egymás felé tett gesztusokat tartja. Záró gondolatként hozzátette, hogy Szlovénia jelenleg a Közép-Európában betöltött szerepén dolgozik a Nyugat-Balkáni országokkal együtt.

A Ludovika Nagyköveti Fórum sorozata a következő tanévben is folytatódik. Szeptemberben a meghívott vendég Törökország lesz.

Szöveg: Szigeti Julianna

Megosztás a Facebook-on